Produžen rok za prijavljivanje na seminar „Regionalni i manjinski jezici u višejezičnom kontekstu“ Evropskog centra za žive jezike i Evropske komisije

Evropski centar za žive jezike (ECML), u saradnji sa Evropskom komisijom, organizuje seminar pod nazivom „Regionalni i manjinski jezici u višejezičnom kontekstu“ (engl. Regional and minority languages within a plurilingual context), koji će se održati 7. novembra 2023. godine u Gracu, u Austriji.

Rok za prijavljivanje je produžen i poziv će biti otvoren do 3. septembra do kraja dana. Fondacija Tempus, kao kontakt tačka za aktivnosti Evropskog centra za žive jezike, poziva sve zainteresovane koji se bave ovom temom da pročitaju opis seminara i uslove za učešće i prijave se popunjavanjem ovog formulara.

Ovaj događaj je usmeren na obrazovne prakse u okruženjima u kojima su dominantni regionalni i manjinski jezici. Na njemu će se predstavljati prakse koje uključuju regionalne i manjinske jezike kao deo kurikuluma i/ili jezike nastave, a koje mogu da se prilagode drugim kontekstima. Seminar će se prvenstveno baviti pedagoškim aspektima vezanim za kurikulum, obrazovanje nastavnika i praksu u učionici, kao i dodatnom podrškom profesionalnoj zajednici u ovoj oblasti. Očekivani rezultat seminara je razvoj veb-sajta sa primerima iz prakse koji se odnose na regionalne i manjinske jezike kao deo kurikuluma i/ili jezike nastave, a koji su vezani za različite kontekste i obrazovne nivoe.  

Kako je ukupan broj mesta ograničen, za učesnike iz svake od država članica (uključujući Srbiju) na raspolaganju je po jedno mesto. Izbor predstavnika iz Srbije vršiće se na osnovu relevantnog profesionalnog iskustva i plana diseminacije informacija stečenih učešćem na događaju koje zainteresovani opišu u prijavnom formularu.

Poziv je namenjen:

  • Stručnjacima u oblasti jezičkog obrazovanja (nastavnicima / edukatorima nastavnika / kreatorima kurikuluma) na bilo kom obrazovnom nivou koji se aktivno bave praksom u učionici vezanom za regionalne i manjinske jezike;
  • Zaposlenima u prosvetnoj upravi / kreatorima politika koji se aktivno bave regionalnim i manjinskim jezicima.

Pre događaja, učesnici treba da popune kratak obrazac o svojim aktivnostima u oblasti regionalnih i manjinskih jezika.

Tokom događaja, od učesnika se očekuje da diskutuju i razmisle o pedagoškim aspektima koji se odnose na kurikulum, obrazovanje nastavnika i praksu u učionici, kao i da razmotre kakva je dodatna podrška potrebna profesionalnoj zajednici u ovoj oblasti.

Nakon događaja, od učesnika se očekuje povezivanje sa kolegama i dalji razvoj nekih studija slučaja koje mogu da se prilagode i koriste u drugim kontekstima, kao i diseminacija materijala.

Radni jezici su engleski i francuski, a za učešće na radionici neophodno je poznavanje jednog od ova dva jezika najmanje na nivou B2. Biće obezbeđen simultani prevod s jednog jezika na drugi.

Ukoliko imate pitanja u vezi sa popunjavanjem prijave ili događajem, možete da nam se obratite imejlom na adresu: jezici@tempus.ac.rs.