Kako da samostalno učite kod kuće

U ovim okolnostima, kada se nastava održava na daljinu, a prilikom učenja smo prepušteni sebi, često se javljaju pitanja poput: „Kako da se organizujem?”, „Šta prvo da učim?”, „Kako da učim?”, „Šta me motiviše?” i mnoga druga. U novim uslovima učenja i školovanja uopšte, veoma je važno da učinimo ono što je u našoj moći da se prilagodimo.

Zato Euroguidance centar, kao i do sada, sprovodi vebinare na različite teme koje su važne učenicima. Tako je na nedavno održanim vebinarima predstavljen niz tehnika za uspešno učenje kod kuće i sa učenicima podeljeni saveti za planiranje i organizaciju sopstvenog učenja. U ovom tekstu ćemo ukazati na najvažnija rešenja koja se tiču opštih problema u učenju koje svako od nas može da ima u ovim okolnostima.

Najčešći problemi sa kojima se suočavamo kada učimo su motivacija, koncentracija i fokus, disciplina i samoorganizacija, problemi sa gradivom koje je teško, dosadno ili suvoparno. Ali važno je imati na umu da su ti problemi rešivi i da postoji niz mogućih rešenja koje samostalno možemo da sprovedemo. Za mnoge aktivnosti povezane sa učenjem i školom su nam potrebni drugi, naši vršnjaci i nastavnici, ali ipak postoje stvari koje možemo i samostalno da uradimo. Na primer, možemo da:

• organizujemo svoje vreme za učenje: važno je da učenje podelimo po fazama (prvo čitanje, a potom izvlačenje ključnih reči i memorisanje, a na kraju ponavljanje);
  • napravimo svoj akcioni plan kako bismo znali šta treba da uradimo i do kada da bismo postigli određeni cilj (ovako možemo i da pratimo šta je završeno, a na čemu je potrebno još raditi i koji su nam rokovi zadati);
  • pronađemo svoju tehniku učenja, jer najbolje poznajemo svoj način razmišljanja (da li je to možda mapa uma uz crtanje simbola umesto ispisivanja pojmova ili je to učenje slušanjem i prepričavanjem ili nešto treće?);
  • postavimo ciljeve učenja jer mi sami najbolje znamo svoje okolnosti i obaveze (cilj treba da bude konkretan i merljiv, da sadrži jasan rok i da uključuje niz važnih koraka koje treba preduzeti);
  • napravimo lični sistem nagrađivanja koji će nas dodatno motivisati da se posvetimo školskim zadacima (imaćemo više volje da uradimo neki zadatak ukoliko znamo da nas nakon njega čeka epizoda omiljene serije).

Nije lako motivisati se, naći način za učenje i donošenje odluka o daljem školovanju u ovim okolnostima i zato smo tu da vam pružimo podršku. Na sajtu www.obrazovanje.rs/upis nalazi se raspored interaktivnih vebinara i individualnih konsultacija koje imaju za cilj da vam pomognu da izgradite samopouzdanje, prepoznate svoje jake i slabe strane i budete sigurniji u odluke koje donosite na svom karijernom putu.a