Javni poziv za podnošenje prijava za mentorski rad

Fondacija Tempus objavljuje javni poziv za podnošenje prijava za mentorski rad za pripremu obrazovnih ustanova (iz oblasti opšteg, stručnog i obrazovanja odraslih), kao i omladinskih i drugih organizacija koje rade sa mladima od 13 do 30 godina za učešće u programu Erazmus+.

Učestvovanje u Erazmus+ programu omogućava obrazovnim ustanovama koje prijavljuju projekte da unaprede metode nastave, ali i stručna znanja zaposlenih i učenika, dok organizacije koje rade sa mladima dobijaju mogućnost da unaprede kompetencije omladinskih radnika, kao i da osnaže mlade da se aktivno bave različitim temama koje su od važnosti za njih. Erazmus+ program omogućava i povezivanje i saradnju sa kolegama iz inostranstva i pruža dodatnu finansijsku podršku ustanovama i organizacijama koje u svoje projektne aktivnosti uključuju pojedince sa smanjenim mogućnostima omogućavajući, na taj način, njihovo nesmetano učešće.

U okviru ovog poziva, svakoj ustanovi/organizaciji koja bude odabrana za učestvovanje u mentorskom programu biće dodeljen savetnik kome će moći da se obrati za sve nedoumice u periodu do podnošenja prijave. Savetnik-mentor će pomoći ustanovi/organizaciji da na odgovarajući način razvije svoju projektnu ideju, koristeći mogućnosti koje program pruža, ali i da ustanovu/organizaciju učini vidljivijom na nacionalnom i međunarodnom nivou.

Cilj ovog javnog poziva je da se predstavnicima ustanova i organizacija koje rade sa osobama sa smanjenim mogućnostima pruže konkretna znanja i veštine za uspešno podnošenje projekata u okviru programa Erazmus+ i korišćenje svih mogućnosti koje ovaj program pruža. Pod pojedincima sa smanjenim mogućnostima podrazumevaju se svi koji se suočavaju sa različitim preprekama (zdravstvenim, društveno-ekonomskim, geografskim, obrazovnim i kulturološkim).

Na javni poziv mogu da se prijave: predškolske ustanove, sve vrste osnovnih i srednjih škola, u skladu sa Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, kao i škole za osnovno funkcionalno obrazovanje odraslih. Kada je reč o projektima u oblasti mladih, poziv je otvoren za sve omladinske organizacije i druge organizacije koje koriste metode neformalnog obrazovanja u radu sa mladima.

Mentorski rad se sastoji od sledećih aktivnosti:

  • utvrđivanje potreba organizacija/ustanova i usmeravanje ka mogućnostima koje program Erazmus+ pruža;
  • pružanje podrške organizacijama/ustanovama u razvijanju inicijalnih ideja za konkurisanje za KA1 i KA2 projekte;
  • podizanje kapaciteta organizacija/ustanova za pisanje KA1 i KA2 projekata u oblastima opšteg, stručnog obrazovanja i obuka, obrazovanja odraslih i u oblasti rada s mladima.

 Učesnici će po završetku mentorskog rada moći da:

  • razlikuju vrste projekata i da odaberu pravi tip projekta za svoju ideju;
  • preciznije definišu već osmišljene i razviju ostale najvažnije delove projektne prijave;
  • ovladaju procedurama za podnošenje projekata mobilnosti i partnerstava za saradnju;
  • prepoznaju kako mogu da koriste raspoložive resurse u okviru programa Erazmus+.

Ukoliko se prijava podnosi za pružanje podrške u razvijanju KA1 i KA2 projektne ideje u oblasti opšteg, stručnog obrazovanja i obuka i obrazovanja odraslih, potrebno je da popunite ovaj registracioni formular.

Ukoliko se prijava podnosi za pružanje podrške za razvijanje KA1 i KA2 projektne ideje u oblasti mladih, molimo Vas da popunite ovaj registracioni formular. 

Rok za popunjavanje registracionog formulara je 20. septembar 2024. godine u 23.59 časova. 

Molimo Vas da uzmete u obzir kriterijume za odabir koje navodimo u nastavku. Osnovni preduslovi koje ustanove/organizacije moraju da ispune kako bi ušle u proces selekcije za mentorski rad su:

Kada je reč o prijavama za pružanje podrške u razvijanju KA1 i KA2 projektne ideje u oblasti opšteg, stručnog obrazovanja i obuka i obrazovanja odraslih, imaće prednost ustanove/organizacije iz nedovoljno razvijenih opština, kao i ustanove koje su učestvovale u eTwinningu (odnosi se na predškolske ustanove, osnovne i srednje škole).

Podrška odabranim ustanovama u formi mentorskog rada biće sprovedena u periodu od 15. oktobra 2024. do roka za podnošenje u februaru 2025. godine za predstavnike ustanova/organizacija koji konkurišu za KA1 projekte, odnosno do početka marta 2025. za predstavnike ustanova/organizacija koje konkurišu za KA2 projekte.

Kako bi se obrazovne ustanove prijavile na konkurs, neophodno je da dostave potpisanu nominaciju/potvrdu direktora svoje ustanove u kojoj su navedeni predstavnici te ustanove, zainteresovani za učešće u mentorskom raduRok za dostavljanje potvrde direktora je tri radna dana nakon obaveštavanja predstavnika ustanova o ulasku u uži izbor. Potvrde se šalju na odgovarajuću imejladresu, u zavisnosti od oblasti programa u okviru koje se podnosi projekat.

Obrazac potvrde za predstavnike ustanove možete da preuzmete ovde.

Stručna komisija će oceniti sve prijave koje ispunjavaju formalne uslove i doneće zajedničku odluku o tome koje ustanove/organizacije mogu da učestvuju u mentorskom radu. Broj odabranih ustanova je ograničen na maksimalno 20. Rezultati konkursa biće objavljeni na veb-sajtu Fondacije Tempus.

Za sve dodatne informacije možete da kontaktirate sa Fondacijom Tempus telefonom na broj 011 33 42 430, birajući opciju 3 (Sektor za opšte, stručno i obrazovanje odraslih) ili opciju 5 (Grupa za mlade, informisanje i sport – projekti u oblasti mladih) ili imejlom na neku od sledećih adresa, u zavisnosti od oblasti programa za koju ste zainteresovani.

Opšte i stručno obrazovanje i obuke:

schools-vet@tempus.ac.rs

Obrazovanje odraslih:

adult-education@tempus.ac.rs

Mladi:

youth@tempus.ac.rs