Uslovi za prijavu
Svaka zemlja učesnica CEEPUS programa određuje koje institucije sa njene teritorije imaju pravo učešća u programu. Imajući u vidu da u Republici Srbiji u programu mogu učestvovati državne visokoškolske institucije, u akademskoj razmeni kroz ovaj program mogu učestvovati samo studenti i nastavno osoblje sa ovih institucija – državnih akreditovanih univerziteta, visokih škola, akademija strukovnih studija, visokih škola strukovnih studija.
Dodatno, sam program definiše i dodatne uslove koje kandidati moraju ispuniti kako bi imali pravo učešća u programu.
Formalni uslovi za učešće u mrežnoj mobilnosti su:
- kandidat je student ili zaposleni na instituciji koja je deo mreže u okviru koje bi se realizovala mobilnost; u mreži mogu učestvovati i uže organizacione jedinice visokoškolske ustanove (do nivoa departmana/katedre); ukoliko je mreža definisana na ovaj način, kako bi se prijavio u svojstvu mrežnog kandidata, pojedinac mora pripadati najužoj organizacionoj jedinici ustanove koja je prijavila učešće u konkretnoj mreži (jednostavnije – mora pripadati konkretnom departmanu);
- student mora da ima završena najmanje dva semestra studija;
- nastavno osoblje koje su prijavljuje za učešće u razmenu ima obavezu predavačkog ili mentorskog rada u zemlji domaćinu od najmanje šest nastavnih sati za svakih pet radnih dana;
- kandidat mora imati državljanstvo jedne od zemalja članica CEEPUS-a ili status redovnog studenta u jednoj od zemalja članica CEEPUS-a
- ako student nije državljanin jedne od zemalja članica programa, a redovni je student u državi članici CEEPUS-a, treba da priloži potvrdu o akademskom statusu (Equal Status Document).
- kandidat koji je deo nastavnog osblja a koji nema državljanstvo države članice CEEPUS- mora biti zaposlen na CEEPUS partnerskoj instituciji kako bi učestvovalo u programu (za više informacija, videti pitanje br. 5, odeljak Can I apply for a CEEPUS grant if I do not have the citizenship of a CEEPUS member state?).
Formalni uslovi za vanmrežne (freemover) mobilnosti su:
- student mora da ima završena najmanje dva semestra studija;
- student mora da pribavi i priloži u prijavi prihvatno pismo (Freemover Letter of Acceptance) od institucije prijema (domaćina) i dva pisma preporuke od matične ustanove (Freemover Letter of Recommendation); ova dokumenta se prilažu isključivo na propisanom obrascu koji se nalazi na ceepus.info platformi;
- kandidati u kategoriji nastavnog osoblja moraju pribaviti prihvatno pismo institucije prijema (Freemover Letter Teacher Documentation)
- nastavno osoblje ima obavezu predavačkog ili mentorskog rada u zemlji domaćinu od najmanje šest nastavnih sati za svakih pet radnih dana;
- prethodno navedeni uslov državljanstva.
Rokovi za prijavu
CEEPUS program predviđa dva roka za prijavu mrežnih mobilnosti i jedan rok za prijavu freemover kandidata:
- rok za prijavu za akademsku razmenu mrežnih kandidata u zimskom semestru je 15. jun, dok je rok za prijave za letnji semestar 31. oktobar.
- poseban rok za prijavu mobilnosti van mreža (freemover) – 30. novembar.
Osim toga što se razlikuju po pitanju dokumentacije koja se podnosi prilikom prijave i rokova za podnošenje aplikacija, proces obrade i nominacije prijava kandidata koji se prijavljuju za mobilnost kao mrežni ili freemover razlikuju se i u samom ciklusu odobravanja podnetih prijava.
Prijave mrežnih kandidata odobravaju četiri instance i to na taj način što ih prvo nominuje lokalna kontakt osoba na matičnoj instituciji, nakon čega nacionalna CEEPUS kancelarija zemlje porekla vrši formalnu proveru prijave i nominuje je, tj. prosleđuje je instituciji domaćinu. Nakon odobravanja od strane lokalne kontakt osobe na instituciji domaćinu, prijava dolazi u nacionalnu CEEPUS kancelariju države domaćina, koja nakon finalne provere prijave i dostupnih kvota stipendijskih meseci za određenu mrežu vrši konačnu dodelu stipendije i obaveštava stipendistu o ishodu.
Proces odobravanja freemover prijava je jednostavniji – proces odobrenja prijave ima dve faze, odnosno prijavu proveravaju Nacionalna CEEPUS kancelarija zemlje porekla i Nacionalna CEEPUS kancelarija zemlje domaćina.
Imajući u vidu da se CEEPUS program zasniva na radu institucionalnih mreža, prednost se daje Network kandidatima, dok je raspoloživa kvota za Freemover mobilnosti značajno manja.
Status svojih prijava kandidati mogu pratiti u sistemu, a prilikom konačnog odobrenja ili odbijanja prijave dobijaju i obaveštenje putem mejla o ishodu njihove aplikacije.
Kao poslednji korak, kandidati moraju prijavu formalno prihvatiti u CEEPUS sistemu.